Scandinavian Winner 2001

Orebro – Szwecja

 

  Udział wzięli; Grażyna i Andrzej Malaga hodowla Zwycięzcą Troli*PL

                          Leszka i Michalina Szpineter hodowla Duszek Lasu *PL

Wystawy Światowe Kotów Rasowych są  dla wszystkich hodowców wielkim wydarzeniem. Wystawcom z krajów  skandynawskich, ze względu na własne  przepisy weterynaryjne, udział w nich jest utrudniony .Od czterech jednak lat Skandynawowie spotykają się na imprezie zwanej Scandinavian Winner , gdzie  podobnie jak na wystawach Światowych,  koty otrzymują tytuły dożywotnie, lecz  Scandinavian Winner. Dla nas jest to również wystawa prawie nie osiągalna z kotem , ale bez ?Tak się zaczęła nasza wakacyjna przygoda w Szwecji.Było trochę nerwów szczególnie w rodzimych biurach podróży, ale w końcu po co jest Internet. O spędzenie milo czasu w trakcie wystawy i o zakwaterowanie zadbali organizatorzy. Wyjechaliśmy w cztery osoby- był ciepły,  pierwszy dzień czerwca .W Gdyni wsiedliśmy na prom i po 10-ciu gadzinach byliśmy już w Szwecji. Karlskrona to piękne miasto, ale przed nami była długa podróż na północ. Wystawa odbywała się w Orebro 2-3 czerwca.W planie było zwiedzanie, ale samochód jakoś dziwnie nie chciał się zatrzymywać. Wszyscy marzyliśmy o tym aby jak najszybciej być na miejscu. Pierwszej nocy był to5-cio gwiazdkowy Camping . Do naszej dyspozycji, jako mieszkańców , był kryty basen, sauna, wodne miasteczko, mini golf i wiele innych atrakcji.Ja i Andrzej wybraliśmy się jednak na „plac boju”, a tam cisza i spokój , wszystko było już gotowe . Po wielkiej hali targowej zaledwie garstka organizatorów poruszała się hulajnogami. Ustawiony był ogromny stół ( może z 30-metrow ) na  którym leżały nagrody dla zwycięzców , bardzo okazale prezentowało się  podium do Best in Show na niedziele . Pomiędzy  klatkami , które miały pomieścić ponad 650 kotów znajdowały się  stoliki sędziowskie.

Sędziami zaproszonymi byli ;Steph Bruin – Holandia , Raymond Saetre – Norwegia , Nurit Pahl – Israel , Anne Kohn – Dania , Miguel Sierra – Meksyk , Glenn Sjobom – Szwecja , Eric Reijers – Czechy, Jorgen Frithof – Szwecja, Hannah Jensen – Szwecja, Lena Sundberg -  Szwecja

W wystawie wzięło udział;

 w kategorii I – 113 kotów , w kategorii II – 266 w tym 145 kotów norweskich leśnych,

w kategorii III – 192 ,  w kategorii IV - 68  i w kategorii V – 21 kotów.

W pierwszym dniu koty były sędziowane i nadawano im tytuły BOV.

Dzień drugi był pełen emocji na najwyższym poziomie, bo koty  przed południem otrzymywały nominacje i na hali temperatura bardzo się podniosła . Dopełnieniem miał być BIS , który rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem , ale nagroda był tytuł Scandinavian Winner 2001. Zgodnie z programem  rozpoczęto od kotów domowych później prezentowano kategorie w kolejności;  III , IV , I , II ,  rozpoczynając od kastratów,  3-6 m , 6-10m , i koty dorosłe.

W kategorii I - wszystkie 6 tytułów otrzymały koty Perskie.

W kategorii II -  tytuły dla kotów dorosłych otrzymały koty Maine coon ( o ironio oba z Norwegii) w młodzieży koty Norweskie Leśne ( oba ze Szwecji ), kastraty  to Ragdoll i Maine coon

W kategorii III -  prym wiodły Burmy , tytuł w kastratach otrzymał  Abisyńczyk i jeden  otrzymał Manx w kotach dorosłych i jeden Cornish Rex w młodzieży.

Kategoria IV – to  dominacja kotów Syjamskich , jedyny tytuł przypadł dla kota Orientalnego w młodzieży

Dla nas pierwszy jak i drugi  dzień  były bardzo interesujące,  poznaliśmy wielu hodowców ( przede wszystkim kotów norweskich rzecz jasna) ale również wiele czasu spędziliśmy na stoiskach z różnymi akcesoriami do pielęgnacji tych pięknych zwierząt .

  Orebro jest dużym jak na szweckie warunki miastem,  liczy ok. 120 tys. mieszkańców, posiada Uniwersytet z wielowiekowa tradycja i  wiele zabytków , najstarszym z nich jest zamek z XI wieku. NERIKES katt klubb – organizator tegorocznej wystawy jest jednym z 52 klubów zrzeszonych w SVERAK,  liczącym ok. 6000 członków .W organizowaniu wystawy   wzięło udział ponad 70 osób,  ilość odwiedzających wystawę mimo trwającego w Szwecji święta  według szacunków gospodarzy przekroczy kilka tysięcy . Finansowo wystawa jednak bazuje na sponsorach. W  katalogu , mimo dużego formatu, wymieniani są na kilku stronach. Główny sponsor klubu  pełni te  funkcje dwa lata.

Wiele z tych informacji otrzymałam od pani Evy Porat – Komisarza Wystawy,  której serdecznie dziękuję , ze znalazła czas na rozmowę przy kawie,  mimo natłoku spraw organizacyjnych .

wrzesien 2001              GLM.

powrot