Nowe kolory?

 

Kiedy 20 lat temu Kot Norweski Leśny otrzymał międzynarodowy standard FIFe oryginalnie istniały cztery grupy kolorów; dziko-maszczony i gładki, z białym i bez białego. W 1988-1989 stworzono dziewięć grup kolorystycznych. Teraz znalazły się jego wszystkie „ naturalne kolory”. Jest to kot, który ewoluował na północy Europy, w ostrych warunkach klimatycznych z długimi zimami i śniegiem leżącym przez połowę roku. W jego władaniu są w głównej mierze lasy iglaste, fiordy o charakterystycznym stalowym kolorze, uzasadniające istnienie niebieskiej odmiany tego kota, który równie dobrze chodzi po drzewach jak i po skałach. Norsk Skoukatt, jak nazywają go w rodzinnej Norwegii żyje również w lasach mieszanych, gdzie doskonale maskuje go futro o słonecznych kolorach.

Za kolor, wzór i długość kociego futra odpowiada 19 par genów. Wygląd zewnętrzny nazywamy fenotypem, a niewidoczna kombinacja genów otrzymanych od rodziców to genotyp, gdzie może spotkać nas wiele niespodzianek. Geny, których istnienie widzimy nawet gdy występują pojedyńczo  są genami dominującymi ( oznaczane dużą literą), aby zobaczyć działanie w formie fenotypu genów ustępujących (recesywnych) muszą one występować parami. Wszystkie geny u wszystkich kotów danej rasy stanowią pulę genowa danej populacji. Pula ta może zmieniać się wskutek; mutacji, wprowadzenia genów z innej populacji lub doboru naturalnego. Hodowla kotów rasowych opiera się na rozmnażaniu nielosowym co eliminuje dobór naturalny. Od ponad 10 lat zamknięta też jest klasa nowicjatu  Kotów  Norweskich Leśnych co zamknęło dopływ genów z innych populacji kotów rasowych. Pozostaje nam rozpatrzyć zjawisko mutacji, ale przecież gen B ( black) i jego dwa allele ( mutacje); b czekoladowy i b` cynamonowy w rodzinie kociej istnieją od dawna. Należy więc zapytać skąd się wzięły? Oba allele są recesywne i aby było widać ich obecność w fenotypie muszą występować parami.  Jeżeli zaakceptujemy istnienie w puli obu alleli genu B to kolory lila i fown są naturalną konsekwencją. Od około 12 lat rozpoznawany jest wzór ticked tabby wśród  kotów norweskich . Wydaje się, że jest to najbardziej  realny przeciek genów nie należących  do puli genowej NFO i dających nowe kolory. Raggen, kot który został uznany jako kot norweski leśny pod koniec nowicjatu wniósł wzór ticked tabby do puli genowej NFO. Jeżeli był w połowie kotem somalijskim( jak dzisiaj się przypuszcza) to częściowo wyjaśnia  pojawienie się po latach koloru cynamonowego i fown charakterystycznych dla SOM i ABY. Na tym przykładzie widać jak niebezpieczne może być wprowadzanie zwierząt o nieznanym pochodzeniu do programu hodowlanego.

„Nowe kolory „ kotów norweskich pojawiły się dopiero w roku 1992 , kiedy w szwedzkiej hodowli  S*Wildwood’s  urodziły się dwa kocurki o „dziwnych” kolorach. Do 1996 roku Szwedzi doczekali się w 14 gniazdach; 14 kotek i 6 kocurków w nowych kolorach. Czy jest możliwe, aby do tej pory koty o nowych kolorach, były błędnie klasyfikowane według znanych grup? Czy się po prostu nie pojawiały? Wiele  spotkań, seminariów i konferencji odbyło się już na ten temat. W czasie Światowej Wystawy Kotów Rasowych w Poznaniu zebrali się również hodowcy kotów norweskich leśnych i sędziowie, aby przeanalizować kolejne, nowe informacje. Jakie są ich odczucia , czy „nowe kolory” powinny zostać zatwierdzone dla NFO? Spektrum wypowiedzi jest duże , od kategorycznego , nie, po rozważania nad utworzeniem nowej rasy bez możliwości krzyżowania z NFO. Istnieje już  kilka takich przykładów między innymi Kot  Bombajski, który jest czarną odmianą Kota Burmańskiego, czy Neva Masquarade- Kot Syberyjski z oznaczeniami.

Wydaje się, że w Polsce możemy być tylko obserwatorami gdyż mamy tylko kilkadziesiąt „ Norwegów” . W Szwecji jest ich ponad 5000 a rocznie rejestruje się 500 kociąt. Szwedzi twierdzą, że jest to proces nieodwracalny, tym bardziej, że wiele znanych hodowli w Europie sprowadziło w ostatnich latach koty ze Szwecji , a i w rodowodach kotów sprowadzonych do Polski , wśród przodków, wiele kotów pochodzi ze  Szwecji.

 

  Z ostatniej chwili

Klub Kotów Norweskich Leśnych SVERAK ze Szwecji przegłosował negatywnie zgłoszenie wniosku o zatwierdzenie kolorów czekoladowego, lila, cynamon i fown dla NFO przez Walne Zgromadzenie FIFe w tym roku.           

wrzesien 1998        GLM.

  powrot